Sajnos napjainkban is sokan hordanak még szőrmét, pedig semmi szükségünk rá, máshogy is védekezhetünk a hideg ellen. Pont ezért ma már csak luxuscikk, státusszimbólum. De vajon mit akar üzenni az az ember magáról, aki egy halott állat bundáját viseli? Nekem semmi jó nem jut róla eszembe, a legkedvesebb dolog egy mese, a 101 kiskutya.
Szerencsére a luxusmárkák már kezdik belátni, hogy leáldozott a szőrme ideje, és mostanra több, mint ezer divatház mondott le a szőrmehasználatról. Ez azonban még mindig kevés, most is nagyon sok prémtelep működik világszerte.
Az itthoni szőrmefelvásárló piac nem túl nagy, hiszen elég drága holmi egy bunda, kevesen vehetik meg a hazai átlagfizetésekből. Viszont a világ legnagyobb prémfeldolgozó üzeme nálunk működik, Komáromban. Itt csincsillákat szaporítanak és ölnek meg a puha, különleges bundájukért. Évente körülbelül 80-100 ezer állat szenved és hal meg a Wanger Csincsillatenyésztési Rendszernél 8 hónapos korában, mivel ekkor a legjobb minőségű a szőrük. A csincsillák fogságban, jó körülmények között 20 évet is élhetnek, tehát még gyerekként halnak meg a divat miatt. Az elkészült prémeket aztán külföldre exportálják, ahol vannak is rá vevők. Az egészben az az egyik legszomorúbb tényező talán, hogy erre a tevékenységre állami támogatás is jár nálunk. Sok fejlett ország pont, hogy betiltja, vagy olyan szigorúan szabályozza a prémtelepek működését, hogy ne érje meg foglalkozni vele.
Ezen az elkeserítő helyzeten hazánkban is változtatni kell, ezért ha tudsz, te is tegyél érte. Mások tájékoztatása is jó módszer, de ha van rá lehetőséged, akkor gyere el 2019. augusztus 1-jén a Magyar Szőrmeellenes Liga által szervezett tüntetésre: https://www.facebook.com/events/381066962540708
Az esemény leírásában és a posztok között még nagyon sok információ van a csincsillákról és jelenlegi helyzetükről, ezért itt nem is szeretném tovább részletezni ezeket.